ANA (ANTİ NÜKLEER ANTİKOR)

Testin İsmi

ANA

Diğer İsimleri

Anti Nüklear Antikor, FANA

Testte ne ölçülür?

ANA testi, kandaki antinükleer antikorların varlığını gösterir. ANA, hastanın kendinden “olanlarla” “kendinden olmayanları” yeterince ayırt edemediğinde bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir özel antikorlar grubudur. Bu otoantikorlar vücudun kendi hücrelerine saldırarak doku ve organ iltihabı, eklem ve kas ağrısı ve bitkinlik gibi belirtiler ve bulgulara neden olur. ANA’nın varlığı bir otoimmün sürecin belirteci olup otoimmün hastalıklarla  ilişkilidir. (En sık görüleni SLE’dir) 

Test Niçin yapılır?

Otoimmün bozuklukları  taramaya yardımcı olmak için ANA testi istenir. SLE tanısı koymak için en çok kullanılan testlerden biridir. Hastanın belirtileri, bulguları ve kuşkulanılan tanıya dayanarak bir veya birkaç otoantikor testi ile birlikte istenebilir. 

Örnek Cinsi:

Venöz KanÖrneği

Test Öncesi Hazırlık

 Açlık istenir. Ancak şart değildir.

Referans Değerler

Negatif. ( ≤ 1:160 titrede pozitiflik anlamlıdır.)

Yükseldiği Durumlar

SLE, Sjögren sendromu, Skleroderma, Romatoid artrit, PAN, Dermatomiyozit, Infeksiyoz mononükleoz, Raynaud`s hastalığı, Lösemi, Siroz, Dermatomiyozit.

Yayınlanma Tarihi: 31 Eki 2012 - 17:01

BİZE ULAŞIN

TEST SONUCUNUZUÖĞRENİN !

HASTA KODUNUZ

Hasta Kodunuzu Giriniz

İŞLEM NUMARANIZ

İşlem Numaranızı Giriniz

Hakkımızda

1988 yılından beri Adana’da faaliyet gösteren Bir-Lab Laboratuvarında en güncel testler, en ileri teknoloji ile kalite standartlarına uygun olarak hizmetinize sunulmaktadır. Laboratuvarımızda Biyokimya, Mikrobiyoloji, Hormon ve Seroloji testleri deneyimli uzmanlar tarafından çalışılmakta ve değerlendirilmektedir. Sonuçlar en kısa zamanda raporlanarak, hastalarımıza ya da doktorlarına ulaştırılmaktadır. Ayrıca Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile iş birliği yapılarak İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği Tetkikleri…

Devamı...

HABERLER/DUYURULAR

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

 • ADRES Gazipaşa Bulvarı 63005 Sokak
  Ferah Apt. Kat 3 Seyhan/ADANA
  (Celalettin Sayhan İlkokulu Sokağı
  Gazipaşa MADO Karşısı)
 • TELEFON 0322 457 46 46
  0533 481 05 82
 • FAKS 0322 459 33 94
Harita